Vergelijk Vanguard VAS en Betashares A200 op 2026-fees, indexbreedte, sectorconcentratie, distributions, franking, brokerage, tax en compounding.
VAS en A200 worden vaak gezien als bijna dezelfde goedkope Australian-share ETF, maar er zijn echte verschillen. VAS volgt de S&P/ASX 300 en kost 0,07% per jaar; A200 volgt de Solactive Australia 200 Index en kost 0,04%. Het verschil van drie basispunten telt, maar indexbreedte, brokerage, platform, belastingadministratie en totale home bias kunnen belangrijker zijn.
Waarom VAS versus A200 een high-intent vergelijking is
Beide ETFs worden vaak gebruikt als core Australian-equity holding. VAS volgt ongeveer 300 ASX-bedrijven en property trusts via de S&P/ASX 300. A200 volgt 200 grote ondernemingen via de Solactive Australia 200 Index. Beide zijn market-cap weighted en betalen doorgaans quarterly distributions.
Vanguard publiceert 0,07% management fee; Betashares 0,04% management fee and costs. Drie basispunten zijn ongeveer $3 per jaar op $10.000. Op grote balances en over tientallen jaren wordt dit groter, maar brokerage kan het verschil makkelijk overtreffen.
Bepaal eerst hoeveel Australian equities je wilt
De tickerkeuze komt na asset allocation. Moneysmart wijst erop dat Australië slechts een klein deel van wereldwijde opportunities vertegenwoordigt. Een Australian resident heeft vaak ook salary, home, super en spending gekoppeld aan dezelfde economie.
Gebruik de Investment CalculatorROI-calculator voor het hele portfolio. Vergelijk 100% domestic equity met een mix van Australian en international shares en eventueel defensive assets.
VAS heeft circa 100 extra bedrijven, maar kleine weights
VAS bevat meer small en mid caps doordat de S&P/ASX 300 breder is. A200 richt zich op 200 grotere bedrijven. Omdat market capitalization de weights bepaalt, blijven de grootste banks en miners dominant en wegen de extra bedrijven relatief weinig.
Die breadth kan waarde hebben omdat kleinere bedrijven later groter kunnen worden, maar meer holdings garanderen geen betere return.
Reken het feeverschil in dollars
0,03 point is ongeveer $3 op $10.000, $30 op $100.000 en $150 op $500.000 per jaar. Over decennia compounding worden fee savings relevanter.
Gebruik dezelfde hypothetical pre-fee return voor beide ETFs en trek 0,07% of 0,04% af. Zo vergelijk je alleen cost drag.
Brokerage kan de MER overschaduwen
Bij $500 monthly investment en $5 brokerage per trade betaal je $60 per jaar. Voor een klein portfolio is dat veel groter dan drie basispunten fund fee.
Bekijk ook sell fees, transfer-out, custody/CHESS, auto-invest, spreads en tax reporting. Platformkosten en fundkosten zijn aparte lagen.
Verschillende indexproviders betekenen verschillende regels
VAS gebruikt S&P, A200 Solactive. Elke index heeft regels voor free float, market cap, rebalancing en constituent changes. Grote holdings overlappen, maar kleinere weights en timing verschillen.
Beide blijven passive index strategies. Je kiest een rules-based definitie van de Australian market.
Sector concentration blijft bij beide
Australian equities zijn relatief zwaar in financials en materials. 200 of 300 companies verspreiden company risk, maar lossen global sector concentration niet volledig op.
Wie al werkt in banking, Australian property bezit en domestic super heeft, kan met nog meer home equities dezelfde economische exposure vergroten.
Dividends en franking zijn onderdeel van total return
Beide ETFs betalen quarterly distributions en kunnen franking credits doorgeven. Distribution yield en franking level veranderen en zijn geen gegarandeerde interest rate.
De fiscale waarde hangt af van de belegger. Een hoge yield maakt een equity ETF niet vergelijkbaar met een savings account omdat unit prices kunnen dalen.
DRP automatiseert maar verwijdert tax niet
A200 heeft een distribution reinvestment plan. Reinvesteren kan compounding automatiseren, maar de distribution kan nog steeds assessable income zijn.
ATO managed-fund rules betekenen ook dat nieuwe DRP units eigen cost bases hebben. Bewaar annual statements en records.
Tracking difference is belangrijker dan fee alleen
Tracking difference laat zien hoe het fund werkelijk tegenover de benchmark presteert. Fees, taxes, transaction costs, cash en rebalancing spelen mee.
Een 0,03-point lower fee betekent niet automatisch precies 0,03 point extra return ieder jaar. Kijk naar langere perioden.
Liquidity en spread bij de trade
Moneysmart raadt aan market price te vergelijken met NAV/iNAV. De bid-ask spread is een echte transaction cost buiten de management fee.
VAS en A200 handelen op de ASX met Australian underlying shares. Vermijd toch de meest chaotische openingsminuten, zeker bij grote orders.
Voorbeeld: $20.000 plus $500 monthly
Met $20.000 start, $500 per maand en 25 jaar is het feeverschil zichtbaar maar klein vergeleken met market return en contribution discipline. Een hypothetical 7% voor fees is alleen een scenario.
Test 6%, 7% en 8%. Eén percentagepunt market return is vele malen groter dan 0,03 point fee.
Voorbeeld: $500.000
Op $500.000 is het eerstejaarsverschil ongeveer $150. Dan wordt een lower fee relevanter en kan A200 aantrekkelijker worden als de exposure past.
Maar een bestaande VAS holding verkopen kan CGT triggeren die de fee saving jarenlang overtreft.
Switching kan duurder zijn dan blijven
$300.000 VAS met grote unrealized gain verkopen om ongeveer $90 per jaar aan fee te besparen kan duizenden dollars tax kosten.
Bereken switching cost gedeeld door annual savings. Nieuwe contributions anders sturen kan efficiënter zijn.
Superannuation meenemen in home bias
Veel Australians bezitten Australian shares via super. Kijk naar die allocation voordat je in een taxable account nog VAS of A200 toevoegt.
Als super al domestic-heavy is, kan personal investing juist international exposure aanvullen.
Tax records blijven belangrijk
ETF statements kunnen franked income, distributed capital gains en cost-base adjustments bevatten. Cash ontvangen is niet altijd hetzelfde als assessable amount.
Bewaar records bij DRP en broker transfers.
Past performance is geen selectiecriterium
Beide providers waarschuwen dat historical performance geen forecast is. Different indices kunnen tijdelijk verschillend presteren.
Chasing recent winners past slecht bij passive long-term investing. Focus op objective, index, cost en suitability.
Wie kan VAS prefereren?
VAS kan passen bij wie de bredere S&P/ASX 300, Vanguard ecosystem, scale en een langere operating history waardeert.
De extra 100 holdings bieden breadth, niet guaranteed outperformance.
Wie kan A200 prefereren?
A200 kan passen bij wie de zeer lage 0,04% published cost en top-200 exposure wil. Op grote balances telt elk basispunt.
Lower fee is niet hetzelfde als gegarandeerd higher realized return.
Wat controleren voor je koopt
Lees PDS en Target Market Determination, controleer management costs, index methodology, distributions, DRP, brokerage, ownership, spreads en tax reporting. Zorg dat de time horizon past bij equity volatility.
Gebruik geen emergency fund of binnenkort benodigde house deposit voor deze ETFs. Market value kan op het verkeerde moment laag staan.
Conclusie: A200 goedkoper, VAS breder, maar allocation domineert
In 2026 kost A200 gepubliceerd 0,04% en VAS 0,07%; VAS bestrijkt ongeveer 300 versus A200 200 bedrijven. Het trade-off is echt maar klein tegenover market risk, home bias, tax en savings discipline.
Gebruik de calculator met identieke return assumptions en verschillende fees en beoordeel daarna het complete portfolio. Dit is educatieve informatie en geen persoonlijk beleggings- of belastingadvies.
Unit price zegt niets over welke ETF “goedkoper” is
Een veelgemaakte beginnersfout is VAS en A200 vergelijken op de dollarprijs van één unit. Een ETF met een lagere unit price is niet economisch goedkoper wanneer de onderliggende portfolio per geïnvesteerde dollar vergelijkbaar is. Unit price bepaalt vooral hoeveel hele units je met een bepaald bedrag kunt kopen wanneer je broker geen fractional investing ondersteunt. Voor $1.000 kan het aantal ongeïnvesteerde dollars dus verschillen, maar dat is een cash-drag en platformvraag, geen waarderingsvoordeel van de ETF zelf.
Rebalancing kan zonder verkopen via nieuwe contributions
Als Australian shares na een sterke periode boven je target allocation stijgen, hoef je niet automatisch VAS of A200 te verkopen. Nieuwe bijdragen, tax refunds of distributions kunnen naar international equities of defensive assets worden gestuurd. Moneysmart noemt dit als een praktische manier om te rebalancen. Zo kan een investor tax realization beperken en toch het portfolio geleidelijk terug naar het gewenste risk profile brengen.
Issuer size vermindert market risk niet
VAS en A200 zijn grote, gevestigde producten, maar de grootte van het fund beschermt niet tegen dalende Australian share prices. ETF structure, custody en product governance zijn belangrijk, maar de grootste dagelijkse risk blijft de market exposure zelf. Een 25% daling van Australian equities kan beide funds zwaar raken, ongeacht hoe laag de fee of hoe groot de AUM is. Gebruik daarom een equity ETF alleen voor geld met voldoende horizon en risk capacity.
Een keuze hoeft niet permanent te zijn
Een beginner kan één ETF kiezen voor eenvoud en later de total allocation herzien zonder oude holdings direct te verkopen. Nieuwe contributions kunnen naar een andere asset class of zelfs naar het andere Australian ETF gaan, al creëert het bezit van beide vaak veel overlap. Houd de reden voor iedere positie duidelijk: diversificatie ontstaat niet automatisch door twee funds te bezitten die grotendeels dezelfde large Australian companies bevatten.
Vergelijk VAS en A200 met de Investment Calculator